Manjaro 16.10 Fringilla Kararlı Sürüm Yayınlandı

Selamlar Manjaro Topluluğu;

Manjaro 16.08’den birkaç ay sonra zorlu çalışmalar neticesi Manjaro 16.10 Fringilla kararlı sürümü yayınlamaktan gurur duyuyoruz. Bu sürümde Fringilla kod adını kullandık. Fringilla ötücü bir ispinoz türüdür ve hakkında detaylı bilgi almak için buraya ya da buraya bakabilirsiniz.

Bu sürümü tabiiki kararlı paket depolarımızı kullanarak, kararlı paketler ile hazırladık. Kararlı sürüm için hazırlanan en son güncellemeleri buradan ve buradan inceleyebilir, ve kararlı sürümü de buradan indirebilirsiniz.

Resmi sürümlerimizden amiral gemisi, Manjaro Xfce her zaman hakettiği ilgiyi almıştır. Bu kadar kullanışlı ve görsel bir Xfce sürümünü şimdiye kimsenin çıkarmadığı konusunda iddialıyız. Bu sürüm için amiral gemisi sürümümüz Xfce’dir. Bu sürümde Xfce 4.12 serisi kullanılmıştır. Xfce sürümümüz görsel ve kullanışlı ancak uzun zaman aynı görünümle devam edemeyiz. Bu sebepten Xfce sürümümüz için KDE sürümde kullandığımız Maia temayı da Xfce üzerine vertex-maia olarak uyarladık ve daha ışıltılı, daha hoş bir görünüm elde ettik ve şimdi çalışmaları tamamlama aşamasına yaklaşmış bulunuyoruz. Xfce sürümümüzdeki kozmetik işler gtk3 uyumludur.

Bizim KDE sürümümüz ise benzersiz bir görünüm hissi ile güçlü ve zengin özelliklere sahip bir masaüstü ortamı sunmaya devam ediyor. Manjaro araçlarının bir çoğu KDE içerisine entegre edilmiş duruma getirilmiştir. Manjaro Ayar Yönetimi Aracı ve daha birkaç aracın KDE Sistem Ayarları içerisine yerleştirildiğini göreceksiniz. Önceki sürümlerimizde kısmi bir geçiş yaptığımızı KDE kullanıcılarımız zaten hatırlayacaktır. Bu sürümde Plasma 5.8 kullandık ve KDE-Apps 16.08 uygulamaları dahil ettik. KDE gelişimi ile ilgili son yenilikler ve düzeltmelerden sonra KDE4 sürümlerimizde olduğu gibi görsel, kararlı ve kullanıcı dostu bir standardı yakaladık. KDE5 şimdi oldukça kararlı ve hızlı bir sistem olarak karşınızdadır. Sizi bıktırıp usandıran çöküş raporlarını görmeyeceğiniz bir sürüm hazırladık.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde dirtyCOW (pis İNEK) hatası tespit edildi ve camianın gündemine oturdu. Biz bu soruna anında müdahale ettik ve düzenlemeyi uyguladık. Hatayı gidermek için sisteminizde kurulu tüm linux çekirdeklerini güncellemenizi öneriyoruz. Ayrıca bu konudaki bağlantımıza bir göz atabilirsiniz. Sorunlu linux çekirdeği paketlerini de paket ömrünü tamamlamış kabul ederek depomuzdan kaldırdık.

Kararlı sürüm çalışmalarında kilit öneme sahip daha birçok çalışmamız vardır. Bunlardan kısaca bahsedelim:

* Firefox sürümünü 49.0.2 sürümüne güncelleyerek tarayıcı üzerindeki bir dizi sorunu geride bıraktık.
* Gnome Masaüstü Yöneticisini 3.22.12 sürümüne güncelledik ve bir dizi yeniliği daha bu sürümde sizlere ulaştırdık.
* Budgie Masaüstü Yönetimini ise 10.2.8 sürümüne güncelleyerek son yenilikleri dahil ettik. Son sürümlerinde önemli yeniliklerin dahil edildiği Budgie Masaüstü Yöneticisini tamamen Türkçe’ye çevirdik.
* Lumina Masaüstü Yöneticisi ise 1.11 sürümüne güncellendi.
* Ayrıca Mate Masaüstü Yönetimi de güncellendi ve 1.16 sürümü ile son yenilikler kullanıcı için hazır hale getirildi.
* Octopi Paket yöneticimizi de güncel plasma sürümüne uyarlayarak tema uyumunu yeniden düzenledik.
* VirtualBox paketi 5.1.8 sürüme güncellendi.
* Camiada birkaç yıldır merakla takip edilen KDE Uygulamaları 16.08.2 sürümüne yükselttik. Bu sürümde Plasma 5.8.22 güncellemesine ulaştı ve Framework ise 5.27güncellemesine ulaştı. Yakın zamanda buradan takip etmiş iseniz Plasma 5.8.0 sürümü LTS (long term support yani uzun süre resmi destek verilecek sürüm) ilan edilmiş idi.

Birkaç paketten daha bahsedelim:
Bu sürümde Plasma 5.8.2, Firefox 49.0, Nvidia 370.28, LibreOffice 5.1.6, Systemd 231, Octopi 0.8.5 ve Pamac 4.1.5 yer almıştır.

Calamares 2.4.3 sürümünde ise şunlar öne çıkan gelişmelerdir:
* Yerel kullanıcı oluştururken kullanıcı grupları ile ilgili nadiren görülen sıkıntılar giderildi.
* Görünüm Modülüne Deepin desteği eklendi.
* Sistem gereksinimleri ve yapılandırmaları değiştirildi ve geliştirildi.
* VFAT dosya sistemine grub yüklerken meydana gelen karakter sorunu giderildi.
* rootfs yüklenirken meydana gelen sembolik link sorunu giderildi.
* LUKS ve UI ögeleri için devre dışı bırakma desteği eklendi.
* Kurulum aşamasına geçmeden önce kurulum özeti bölümündeki pürüzler giderildi.
* KDE Plazma gibi ortamlarda kurulumdan sonraki ilk açılışta saat sorunu giderildi.
* Çalışan sistem üzerinde meydana gelen zaman dilimi ve bölge seçimi sorunu giderildi.
* Kurulum için gösterilen cihazlar listesinden optik sürücüler ve sistemin üzerinde çalışıtığı USB disk çıkarıldı.
* Sayısız hata düzeltmesi yapıldı ve iyileştirmeler uygulandı.

Yukarıdaki kararlı paketler 23 Ekim 2016 tarihi itibarı ile güncellenerek kararlı depoda yer almıştır. Bir ksımı da 28 Ekim 2016 tarihi itibarı ile kararlı depolarda yerini almıştır.

Bu sürümü kurun kullanın, sanal ve gerçek makinelerde test edin. Bu sürüm kararlı sürümdür ancak donanıma ve kullanıcıya bağlı olarak farklı talepler ortaya çıkabilir veya sorunlar tespit edilebilir. Taleplerinizi ve tespit ettiğiniz takdirde hata bildirimlerini buradan bize ulaştırın.

Saygılarımla..

Manjaro Takımı ve Philip Müller adına tulliana…

Küresel Duyuru:
Blog: https://manjaro.org/2016/10/31/manjaro-fringilla-finally-released/
Forum: https://forum.manjaro.org/t/stable-update-2016-10-31-manjaro-fringilla-finally-released/11885
Bağış için: https://manjaro.org/donate/

Manjaro 16.10 Fringilla Kararlı Sürümü İndir

4 Yorum: Manjaro 16.10 Fringilla Kararlı Sürüm Yayınlandı

 1. Yusuf Faruk DOĞAN dedi ki:

  Manjaro da ” Boot repair Disk ” kalıbındaki gibi bir GRUB KURTARMA aracı olsa harika olur.

  • tulliana dedi ki:

   Talebiniz Manjaro Gelişim Ekibine ulaştırıldı

   • EmirAkcaman dedi ki:

    Amd driverleri otomatik olarak geliyormu? Cs go da normalde 45. 50fps alırken.linuxde 20 fps falan alıyorum ekran cozunurlugum 1440×900 ancak 1330×800 yapmak istediğimde olmuyor windowsta olan şey.nasıl.olmaz.anlamadım windowsdan ağzımız çok yandı geriye donesim yok.

 2. EmirAkcaman dedi ki:

  Çok teşekkür ederim son kullanıcıya tabi ediyor yaklaşık 1 aydır manjaro ya gecmtim Linux Mint kasma. Donma vardı steam kod istemeden açılıyor xfce sürümü çok hoş ve hızlı sizden ricam su Türkçe çevirileri yapsaniz Türkçe de ancak bazı yerleri değil ne yalan söyliyeyim geliştirilirse de zaten gelişiyor ubunu Mint in yerini alırsınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.